Atrakcje

Apartament Złoty Widok

Kliknij aby zobaczyć aby zobaczyć panoramę 360°

Szrenica – szczyt w Głównym Grzbiecie Karkonoszy o wysokości 1362 m n.p.m. (zobaczysz go ze swojego tarasu), na który prowadzi krzesełkowa Kolej Linowa SKI ARENY Szrenica. Na szczycie znajduje się schronisko górskie „Szrenica”. W rejonie Szrenicy występuje specyficzny mikroklimat rodzaju alpejskiego, tj. bardzo duże średnie opady roczne, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych, oraz średnie temperatury znacznie niższe niż np. w Tatrach. Dlatego też mimo, iż Szrenica nie jest górą wysoką, panują tu warunki śniegowe takie, jak w Alpach na wysokości 2000 m n.p.m. Na zboczach Szrenicy dostępnych jest 20 km zróżnicowanych nartostrad oraz cały zespół wyciągów. Szrenica jest również rewelacyjnym punktem widokowym na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i Góry Kaczawskie. Obok ciekawe grupy skalne – Końskie Łby, Szronowiec, Trzy Świnki.

Dojście: szlakiem czerwonym (Główny Szlak Sudecki) lub wjazd wyciągiem krzesełkowym i dojście ok. 10 min. łącznikiem czarnym. Północne i wschodnie zbocza Szrenicy trawersuje szlak zielony z Hali Szrenickiej przez Końskie Łby do schroniska Pod Łabskim Szczytem.

Apartament Złoty Widok

Kliknij aby zobaczyć aby zobaczyć panoramę 360°

Łabski Szczyt.(zobaczysz go ze swojego tarasu) – Szczyt (1471 m n.p.m) na głównym grzbiecie Karkonoszy pomiędzy Szrenicą na zachodzie a Śnieżnymi Kotłami na wschodzie. Na jego południowych stokach znajdują się źródła Łaby (stąd nazwa). Na północnym stoku ustytułowane jest klimatyczne schronisko „Pod Łabskim Szczytem” dobrze widoczne z naszego tarasu.

Dojście: Na szczyt można dostać wjeżdżając wyciągiem na Szrenicę (dla prawdziwych traperów czerwonym szklakiem spod wyciągu przez wodospad Kamieńczyk i Hale Szrenicką – około 2 godziny) i stamtąd czerwonym szlakiem w stronę Śnieżnych Kotłów. Po 20 minutach odbijamy w lewo zielonym szlakiem tzw. Mokrą Drogą .To niezwykle piękny i urokliwy, niedawno zmodernizowany szlak po 30 minutach zaprowadzi nas do schroniska …
Stąd już naprawdę blisko do Śnieżnych Kotłów…

Apartament Złoty Widok

Kliknij aby zobaczyć aby zobaczyć panoramę 360°

Śnieżne Kotły.(zobaczysz je ze swojego tarasu) – Te 2 kotły położone pomiędzy Wielkim Szyszakiem a Łabskim Szczytem są najefektowniejszymi kotłami polodowcowymi w całych Karkonoszach. Urwiska Dużego Kotła osiągają ponad 200 metrów wysokości. Wraz z górującą nad nimi stacją przekaźnikową TV (w latach 1881-1930 funkcjonowała tu klimatologiczna stacja meteorologiczna) są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów panoramy Karkonoszy. Śnieżne Kotły są doskonałym przykładem występowania alpejskiego krajobrazu w Karkonoszach. W ich obrębie występuje wiele chronionych i rzadkich gatunków roślin.

Dojście: Od schroniska Łabski Szczyt to jeszcze godzinka marszu.

Apartament Szklarska Poręba

Kliknij aby zobaczyć aby zobaczyć panoramę 360°

Góry Izerskie – To rozległe i niezbyt wysokie pasmo górskie , wobec którego nie można zostać obojętnym. To naprawdę miejsce , w którym można się zakochać. 50 kilometrów najlepszych w Polsce, przepięknych tras dla narciarzy biegowych czynnych dzięki niezwykłemu alpejskiemu klimatowi przez 6 miesięcy w roku. To tutaj rozgrywany jest słynny Bieg Piastów (będący częścią Worldloppet Ski Federation) ściągający co rok tysiące biegaczy z całego świata. Co roku można tu również podziwiać zawody psich zaprzęgów zaliczane do Pucharu Świata ESDRA. To także niezwykłe tereny dla uprawiania turystyki pieszej, rowerowej, konnej .Jakby tego było mało jest to też idealne miejsce do oglądania nieba. To tutaj powstał pierwszy na świecie transgraniczny park ciemnego nieba. Na turystów czekają kultowe schroniska – Chatka Górzystów i Orle. Warto wybrać się do osady Jizerka , jednej z najpiękniejszych w Czechach osady górskiej (to tylko 20 minut rowerem od schroniska Orle). Góry Izerskie to niezwykła przyroda , nieskażone przez cywilizację pejzaże, niepowtarzalny klimat.

Dojazd: To wszystko możesz (a w zasadzie musisz) zobaczyć jadąc od naszego apartamentu 10 minut autem w stronę Jakuszyc.

Apartament Złoty Widok

Kliknij aby zobaczyć aby zobaczyć panoramę 360°

Wysoki Kamień – położony godzinę drogi pieszej od apartamentu szczyt należący do pasma Gór Izerskich o wysokości 1058 m n.p.m. Uważany za najatrakcyjniejszy szczyt Gór Izerskich. Na szczycie góry znajdują sie malownicze skałki skąd rozciąga się najpiękniejszy widok w całych Sudetach – widoczne jest niemal całe pasmo Karkonoszy – od Przełęczy Szklarskiej w Jakuszycach aż po Śnieżkę – a także piękne Pogórze Izerskie oraz Kotlina Jeleniogórska. Na szczycie znajduje się również niewielki bufet, gdzie można kupić pamiątki, ciepłe lub zimne napoje i przekąsić co nieco.

Dojście: ul. Górną w poprzek Armii Krajowej do Osiedla Podgórze. Następnie czerwonym szlakiem (ok. 35 min.). Można również zaplanować dłuższą wycieczkę od Zakrętu Śmierci żółtym szlakiem (ok 1 godz.).

Apartament Złoty Widok

Kliknij aby zobaczyć aby zobaczyć panoramę 360°

Złoty Widok – okazały i stromy próg skalny nad doliną Kamiennej na wysokości 610 m n.p.m. Idealny punkt widokowy. W pobliżu Grób Karkonosza i Chybotek – miejsca owiane licznymi legendami. Wymarzone miejsce na spacer. Po drodze można zatrzymać się w Dinoparku (ul. Muzealna) oraz zwiedzić malutkie ale urokliwe muzeum Vlastimila Hofmana (ul. Matejki).

Dojście: w stronę Dworca PKP Szklarskiej Poręby Średniej, koło Dinoparku, wzdłuż ulicą Matejki.

Apartament Złoty Widok

Kliknij aby zobaczyć aby zobaczyć panoramę 360°

Wodospad Kamieńczyka – Położony na wysokości 846 m n.p.m. najwyższy wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Spada trójstopniową kaskadą o łącznej wysokości 27 m do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka, który ma ok. 100 m długości. Skalne pionowe ściany wąwozu osiągają od 20-30 m wysokości, a szerokość w niektórych miejscach nie przekracza 4m. Pod środkową kaskadą wodospadu znajduje się niewielka, po części sztucznie wykuta przez Walończyków jaskinia „Złota Jama”. Przy wodospadzie znajduje się schronisko „Kamieńczyk” i szałas “Sielanka”.

Dojście: Najlepiej podjechać samochodem Trasą Czeską w stronę Jakuszyc. Na wysokości Huty Szkła zostawić auto i czerwonym szlakiem do góry.

Apartament Złoty Widok

Kliknij aby zobaczyć aby zobaczyć panoramę 360°

Wodospad Szklarki – Drugi co do wysokości wodospad w polskich Karkonoszach (13,3 m) usytuowany na wyokości 520 m n.p.m w środkowej części Wąwozu Szklarki. Jego wody spadają charakterystyczna szeroką kaskadą, zwężającą się ku dołowi. Przy wodospadzie małe schronisko PTTK „Kochanówka”. Do wodospadu od parkingu prowadzi szeroka dróżka kończąca się platformą widokową. Wejście na teren Parku Narodowego jest płatne.

Dojście: Na trasie na Jelenią Górę jest parking i zejście na czarny szlak prowadzący do wodospadu.

Apartament Złoty WidokDolina Pałaców i Ogrodów – Na terenie Kotliny Jeleniogórskiej swoje rezydencje zakładały najsłynniejsze rody arystokratyczne: Habsburgowie,Czartoryscy, Radziwiłłowie ,Hohenzollernowie, Schaffgotschowie. Tu działali najsłynniejsi ówcześnie architekci i architekci krajobrazu: Karl Friedrich Schinkel, Friedrich August Stüller, Peter Joseph Lenne . Efekt? Na raptem stu kilometrach kwadratowych znajdziemy około 30 wyjątkowych pałaców, zamków oraz dworów. To daje niezwykłą możliwość zwiedzenia ,w krótkim czasie rowerem lub samochodem wielu niezapomnianych miejsc. Polecam mój ulubiony Pałac Staniszów (2o minut autem ze Szklarskiej Poręby) lub Wojanów (fot.).

Apartament Złoty Widok

Dino Park – jeśli jest fatalna pogoda lub Twoja pociecha ma już dość gór….

Dojście: 15 minut spacerem od apartamentu w stronę stacji kolejowe Szklarska Poręba Średnia.

zakret_smierci

Zakręt Śmierci – Zakręt o kącie 180* na Drodze Sudeckiej, pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, na wysokości 775 m n.p.m. Jest to wspaniały punkt widokowy na panoramę Karkonoszy oraz Kotlinę Jeleniogórską. Poniżej Zakrętu Śmierci przy szlaku na Zbójeckie Skały znajduje się sztolnia starej kopalni pirytu z XVII w.

Dojście: Najlepiej podjechać samochodem Armii Krajowej (kierunek na Świeradów Zdrój). Z zakrętu Śmierci żółtym szlakiem w stronę Wysokiego Kamienia lub sztolni dawnej kopalni pirytu.